UROP Project Listing System
 
List of all Projects
Project Title
Supervisor
WANG Jiguang , LIFS
WU Angela Ruohao , LIFS
YEUNG Sai Kit , ISD
HUI Pan , CSE
LAM Leung Yuk Frank , CBE
WANG Yu-Hsing , CIVL
HUI Pan , CSE
KWOK James Sai Ho , ISOM
POON Andrew Wing On , ECE
YEUNG Sai Kit , ISD
LIU Ming , ECE
LIU Ming , ECE
NG Wilfred Siu Hung , CSE
CHEUNG Siu Woo , HUMA
SHAO Minhua , CBE
WANG Yu-Hsing , CIVL
LI Larry , MAE
CHAN Gary Shueng Han , CSE
MA Xiaojuan , CSE
NG Wilfred Siu Hung , CSE
CHAN Shu Ning , CIVL
CHEN Yanzhen , ISOM
HUI Pan , CSE
FUNG Pascale , ECE
HONG Jean (Ji Yeon) , SOSC
ZHAO Jidong , CIVL
NG Wilfred Siu Hung , CSE
MILLER Andrew L , LIFS
ZHANG Xueqing , CIVL
GUO Yusong , LIFS
HUI Pan , CSE
GOLIN Mordecai Jay , CSE
CHEN Szu Fan , ACCT
SHAO Minhua , CBE
LEE Yi-Kuen , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
CHENG Jack Chin Pang , CIVL
LIU Junwei , PHYS
LU Xun , ECON
ZHANG Xueqing , CIVL
CHENG Siu Wing , CSE
LEE Yi-Kuen , MAE
SHI Ling , ECE
WANG Ning , PHYS
WANG Yiwen , ECE
HUI Pan , CSE
HUI Pan , CSE
CHENG Jack Chin Pang , CIVL
QUAN LONG , CSE
SHEN Shaojie , ECE
PARK Albert Francis , SOSC
TSUNG Fugee , IEDA
LAM Leung Yuk Frank , CBE
LAM Leung Yuk Frank , CBE
ISHIBASHI Toyotaka , LIFS
LAM Leung Yuk Frank , DENG
LAM Leung Yuk Frank , CBE
QIU Huihe , MAE
HUI Pan , CSE
LUO Zhengtang , CBE
KIM Sung Hun , CSE
CHEUNG Shing Chi , CSE
JO Gyu Boong , PHYS
HUI Pan , CSE
SHAO Minhua , CBE
SZETO Kwok Yip , PHYS
WONG Joseph Tin Yum , LIFS
KELLER Franziska , SOSC
SZETO Kwok Yip , PHYS
CHOW King Lau , LIFS
POON Randy Yat Choi , LIFS
LIN Nian , PHYS
WONG Kam Sing , PHYS
MAK Andrew Tsz Chung , CBE
SAUTMAN Barry Victor , SOSC
GROVES Julian Mcallister , SOSC
CHEN Beifang , MATH
WONG James K. , SOSC
QI Robert Zhong , LIFS
HAN Yilong , PHYS
CHEN Beifang , MATH
ZHANG Xueqing , CIVL
SO Richard Hau Yue , IEDA
WANG Jiguang , LIFS
ZHAO Jidong , CIVL
BENSAOU Brahim , CSE
NGUYEN Tuan Anh , LIFS
HUANG Jinqing , CHEM
CHOW King Lau , LIFS
HUI Chi Wai , CBE
TSUI Ophelia K. C. , PHYS
MACKAY Peter , FINA
LI Ning , LIFS
LI Xin , CSE
POON Randy Yat Choi , LIFS
KIM Yongsuk , ISOM
HUANG Allen Hao , ACCT
SZETO Kwok Yip , PHYS
GOYAL Vidhan Krishan , FINA
SAUERWEIN Meike , ENVR
LEUNG Danny Chi Yeu , LIFS
KIM Sung Hun , CSE
KWOK James Tin Yau , CSE
KWOK James Sai Ho , ISOM
YANG Yi , ISOM
CHEN Qifeng , CSE
SING Ming , SOSC
LEE Yi-Kuen , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
TANG Benzhong , CHEM
LUO Zhengtang , CBE
CHEN Sherry , MAE
YUE Chik Patrick , ECE
CHEN Sherry , MAE
CHEN Sherry , MAE
YANG Jinglei , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
LIEM Rhea Patricia , MAE
LAM Leung Yuk Frank , CBE
WANG Yu-Hsing , CIVL
WANG Yu-Hsing , CIVL
CHEUNG Shing Chi , CSE
ZHAO Jidong , CIVL
WONG Kam Sing , PHYS
SUN Fei , CBE
WONG Tsz Wai , CBE
CHAN Shu Ning , CIVL
LING Carrie , ISD
LEE Yi-Kuen , MAE
LUO Zhengtang , CBME
LI Larry , MAE
WOO Kam Tim , ECE
JIA Guochen , CHEM
JO Gyu Boong , PHYS
TANG Benzhong , CHEM
CIUCCI Francesco , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
LEUNG Christopher Kin Ying , CIVL
QU Jianan , ECE
SEO Jungwon , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
HUI Pan , CSE
LIANG Chun , LIFS
LIANG Chun , LIFS
CIUCCI Francesco , MAE
KOH Tat Koon , ISOM
PARK Hyo Keun , LIFS
TSUI Ophelia K. C. , PHYS
WANG Yanrong , SOSC
HE Guojun , SOSC
SANDER Pedro V , CSE
LEUNG Shing Yu , MATH
SANDER Pedro , CSE
LEUNG Shing Yu , MATH
WONG Raymond Chi Wing , CSE
YE Wenjing , MAE
CIUCCI Francesco , MAE
LI Jensen Tsan Hang , PHYS
YIK Michelle , SOSC
CHENG Kwang-Ting Tim , DENG
SU Haibin , CHEM
CIUCCI Francesco , MAE
IEONG Sze Chung Ricci , CSE
WONG Wan Keung , LIFS
CHAO Melody Man Chi , MGMT
BENZ Entela , FINA
LAM David Chuen Chun , MAE
CHOW King Lau , LIFS
SZETO Kwok Yip , PHYS
WANG Ning , PHYS
PARK Hyo Keun , LIFS
LAM Leung Yuk Frank , CBE
WONG Man , ECE
HUI Kai Lung , ISOM
HUI Kai Lung , ISOM
CHENG Siu Wing , CSE
LEE Joseph Hun-wei , CIVL
ZHANG Xueqing , CIVL
LEUNG Suk Wai Winnie , ISD
LI Yao , ECON
SHI Ling , ECE
LI Zexiang , ECE
LAM Henry Hei Ning , CBE
YU Hongyu , MAE
CHENG Kwang-Ting Tim , DENG
LI Larry , MAE
HUANG Jingsong , MATH
ZHANG Wei , ECE
POON Andrew Wing On , ECE
SHAO Minhua , CBE
LAU Kei May , ECE
PARK Hyo Keun , LIFS
HUI Pan , CSE
WONG Yung Hou , LIFS
WONG Yung Hou , LIFS
CHOW King Lau , LIFS
WONG Joseph Tin Yum , LIFS
HUI Pan , CSE
FONG Tsz Ho , MATH
ZHANG Qian , CSE
SHI Ling , ECE
CHEN Sherry , MAE
LI Larry , MAE
SONG Yangqiu , CSE
CHEN Qing , MAE
YUE Chik Patrick , ECE
SING Ming , SOSC
PATCHELL Gerald Roe , SOSC
QIU Huihe , MAE
XUE Hong , LIFS
DANIELS David Peter , MGMT
MAK Andrew Tsz Chung , CBE
POON Andrew Wing On , ECE
CHAN Shu Ning , CIVL
CHEN Kani , MATH
KI Wing Hung , ECE
CHANG Chih-chen , CIVL
WANG Jiguang , LIFS
CHOW King Lau , LIFS
WONG Man , ECE
LAM Henry Hei Ning , CBE
ZHANG Xueqing , CIVL
SONG Shenghui , ECE
CHAN Gary Shueng Han , CSE
HUI Pan , CSE
KUANG Becki Yi , CBE
WONG James K. , SOSC
POON Andrew Wing On , ECE
CHENG Jack Chin Pang , CIVL
JIN Tianling , MATH
WU Dekai , CSE
WU Dekai , CSE
ZHANG Qian , CSE
WU Angela Ruohao , LIFS
PARK Hyo Keun , LIFS
ISHIBASHI Toyotaka , LIFS
LAM Henry Hei Ning , CBME
TAO Hong , MAE
QI Robert Zhong , LIFS
MILLER Andrew Leitch , LIFS
SING Ming , SOSC
WONG Raymond Chi Wing , CSE
CHANG David Cheng , HUMA
ALTMAN Michael Scott , PHYS
LEE Joseph Hun-wei , CIVL
KIM Sung Hun , CSE
ZHANG Qian , CSE
LEE Yi-Kuen , MAE
CAI Jianfeng , MATH
HELSEN Kristiaan , MARK
MA Xiaojuan , CSE
IEONG Sze Chung Ricci , CSE
HUI Pan , CSE
SZETO Kwok Yip , PHYS
WU Dekai , CSE
PARK Hyo Keun , LIFS
PARK Hyo Keun , LIFS
GOONETILLEKE Ravindra Stephen , IELM
HUANG Xuhui , CHEM
LAM Leung Yuk Frank , CBE
YEUNG King Lun , CBME
YOBAS Levent , ECE
CHAN Shu Ning , CIVL
NGUYEN Tuan Anh , LIFS
CHAU Ying , CBE
HUI Pan , CSE
HU Yu , MATH
HUANG Xuhui , CHEM
CHENG Jack Chin Pang , CIVL
CHAU Ying , CBE
YAN Yan , LIFS
GUO Yusong , LIFS
LIU Kai , LIFS
CHEUNG Tom , LIFS
CHEUNG Tom , LIFS
XIA Jun , LIFS
CHOW King Lau , LIFS
LIN Nian , PHYS
CHAO Melody Man Chi , MGMT
CIUCCI Francesco , MAE
MA Xiaojuan , CSE
YOBAS Levent , ECE
FAN Zhiyong , ECE
CHAU Ying , CBE
SONG Yangqiu , CSE
TAM Wing Yim , PHYS
KIM Sung Hun , CSE
WONG Michael Kwok Yee , PHYS
YE Wenjing , MAE
YEUNG King Lun , CBME
CHEN Tian Wen , PHYS
LEUNG Shing Yu , MATH
XIANG Yang , MATH
LI Zexiang , ECE
SZETO Kwok Yip , PHYS
DU Shengwang , PHYS
FAN Zhiyong , ECE
CIUCCI Francesco , MAE
CHEN Kani , MATH
LIN Nian , PHYS
SUN Jianwei , CHEM
MA Xiaojuan , CSE
MAK Andrew Tsz Chung , CBE
CHEN Sherry , MAE
BENZ Entela , FINA
LIU Hongbin , OCES
LING Carrie , ISD
KELLER Franziska , SOSC
KELLER Franziska , SOSC
HAN Yilong , PHYS
CIUCCI Francesco , MAE
CIUCCI Francesco , MAE
LI Zexiang , ECE
MA Xiaojuan , CSE
SU Haibin , CHEM
SZETO Kwok Yip , PHYS
HUI Pan , CSE
IEONG Sze Chung Ricci , CSE
HELSEN Kristiaan , MARK
CHAU Kevin , ECE
LI Ning , LIFS
CHEN Qing , MAE
QU Huamin , CSE
YEUNG King Lun , CBME
NGUYEN Tuan Anh , LIFS
DU Shengwang , PHYS
WANG Ning , PHYS
SZETO Kwok Yip , PHYS
JO Gyu Boong , PHYS
LIN Nian , PHYS
SZETO Kwok Yip , PHYS
WONG Kam Sing , PHYS
PARK Hyo Keun , LIFS
PARK Hyo Keun , LIFS
XUE Hong , LIFS
Tam Wing Yim , PHYS
KWOK James Sai Ho , ISOM
HONG Jean (Ji Yeon) , SOSC
WONG Raymond Chi Wing , CSE
FUNG Jimmy Chi Hung , MATH
SUN Fei , CBE
HU Yu , MATH
SHI Ling , ECE
LEE Yi-Kuen , MAE
LEE Yi-Kuen , MAE
WANG Michael Yu , MAE
SHEN Shaojie , ECE
NGUYEN Tuan Anh , LIFS
LIN Fangzhen , CSE
CHEN Qifeng , CSE
HUI Pan , CSE
LIU Junwei , PHYS
FAN Zhiyong , ECE
CHEN Lei , CSE
SZETO Kwok Yip , PHYS
PARK Hyo Keun , LIFS
HUANG Jinqing , CHEM
SO Richard Hau Yue , IEDA
KOH Tat Koon , ISOM
VISARIA Sujata , ECON
CHAO Melody Man Chi , MGMT
ZHANG Qian , CSE
LEE James , DHSS
YU Hongyu , MAE
CHEUNG Shing Chi , CSE
CHEN Kani , MATH
CHEN Kani , MATH
YU Hongyu , MAE
WEN Zilong , LIFS
QIU Huihe , MAE
SHE James , ECE
DAI Wei Min , CHEM
DAI Wei Min , CHEM
LEUNG Suk Wai Winnie , ISD
POON Randy Yat Choi , LIFS
LEUNG Wa Hung , CHEM
SU Haibin , CHEM
KUANG Becki Yi , CBE
KUANG Becki Yi , CBE
NG Wilfred Siu Hung , CSE
LIN Yatang , ECON
MAK Andrew Tsz Chung , CBE
LIN Yatang , ECON
WONG James K. , SOSC
ALTMAN Michael Scott , PHYS
WONG Wan Keung , LIFS
MAK Ho Yi , LIFS
SZETO Kwok Yip , PHYS
LIU Hongbin , OCES
WONG Tsz Wai , CBE
CHEN Lei , CSE
SZETO Kwok Yip , PHYS
SZETO Kwok Yip , PHYS
WANG Wei , CSE
WANG Wei , CSE
LAKERVELD Richard , CBME
PARK Hyo Keun , LIFS
TRITTO Angela , IEMS
CHEN Lei , CSE
NING Zhi , ENVR
SO Richard Hau Yue , IELM
ONG Madeline , MGMT
HE Guojun , SOSC
ISHIBASHI Toyotaka , LIFS
LI Larry , MAE
LAU Alexis Kai Hon , CIVL
FUNG Jimmy Chi Hung , MATH
FUNG Jimmy Chi Hung , MATH
LU Zhongming , ENVR
DIMITRAKOPOULOS Ilias , CIVL
CHAN Gary Shueng Han , CSE
YUE Chik Patrick , ECE
SHEN Shaojie , ECE
QU Huamin , CSE
QU Huamin , CSE
MILLER Andrew Leitch , LIFS
LU Zhongming , ENVR
YUE Chik Patrick , ECE
LIU Hongbin , OCES
ZHANG Qian , CSE
FUNG Jimmy Chi Hung , MATH
SEO Jungwon , MAE



Copyright © 2016 HKUST. All rights reserved.